17lis
13 stocków z darmowymi zdjęciami

Skąd brać zdjęcia do newsletterów (i nie tylko)? 13 darmowych stocków, które warto śledzić

Odwiecznym problemem marketerów są zdjęcia, grafiki, animacje, wizualizacje… Potrzebne są zarówno do mailingów czy newsletterów, jak i w pracach nad blogami czy do produkcji wszelkiego rodzaju banerów.

Choć w internecie znaleźć można ich całe mnóstwo, to pobieranie większości z nich wiąże się z konsekwencjami prawnymi lub/i finansowymi. Warto więc mieć w zakładce “ulubione” linki do baz, które za darmo i legalnie pozwalają na wykorzystywanie zebranych w nich zdjęć. Przygotowaliśmy więc dla Ciebie zestawienie naszych ulubionych!

Baza dostępnych legalnie i darmowych zdjęć:

1. Pixabay

To jeden z lepszych darmowych stocków. Wszystkie zdjęcia dostępne na Pixabay są pozbawione praw autorskich CC0, więc możesz je dowolnie pobierać i modyfikować. Kolejnym plusem jest duża baza zdjęć (ponad 800 000!). A dodatkowy plus przyznać można za samą stronę – zbudowana jest bardzo funkcjonalnie, co ułatwia wyszukiwanie potrzebnych obrazów.

(Zdjęcia zwierząt, które witają Cię na naszym blogu, pochodzą właśnie z Pixabay ;-))

2. Flickr

Ogromna baza zdjęć, która pozwala na wyszukiwanie grafik po hasłach, ale i po ich autorach. Jeśli masz więc swojego ulubionego fotografa, łatwo znajdziesz tu jego zdjęcia.

3. Foter

335 milionów darmowych zdjęć. Czy można chcieć czegoś więcej? Może tylko tego, aby były pokategoryzowane w foldery. I to również dzieje się na tym stocku. Zdecydowanie miejsce w pierwszej trójce najlepszych darmowych stocków.  

4. Gratisography

To baza niezwykle kreatywnych zdjęć z dużą dawką humoru. To jej plus! Minus jednak jest taki, że zdjęcia, które oferuje, są tak charakterystyczne, że rozpoznać je można z łatwością na stronach różnych marek czy blogów.

5. FreeImages

Znajdziesz tu ponad 16 tysięcy zdjęć, pogrupowanych na 89 kategorii. To ogromnie ułatwia i – co najważniejsze – przyspiesza ich wyszukiwanie. Warto znać tę bazę zdjęć.

6. Freerangeststock  

Stock ten wyróżnia się kategorią “najnowsze”, co pozwala na systematyczne zapoznawanie się z najświeższymi zdjęciami. Ładne fotografie, dużo kategorii i funkcjonalna strona!

7. 1001 free downloads

Na tej stronie oprócz bazy zdjęć znajdziesz też czcionki, paterny czy ikony. To zdecydowana zaleta tej bazy! Bo oprócz grafik i zdjęć to częsty deficyt w zasobach marketerów czy grafików.

8. PicJumbo

Tę bazę warto zapamiętać! Udostępnia bardzo wiele bardzo ładnych zdjęć. Oprócz darmowej wersji oferuje też płatną, więc jeśli tylko dysponujesz budżetem, możesz go śmiało wydać właśnie tutaj – bo warto!

9. Publicodomainarchive

Jeśli zdecydujesz się na Publicdomainarchive koniecznie kliknij w zakładkę “about us”! Oprócz bardzo dobrej bazy darmowych zdjęć znajdziesz na tej stronie także ludzki akcent.

10. Resplashed  

Prosta strona z dużą bazą zdjęć. Jeśli wiesz, czego szukasz, z pewnością to tutaj znajdziesz.

11. Unsplash

Unspash to baza, w której można się zatracić. Zawsze znajdujemy tu tylko ładne zdjęcia. Niewiele jest takich stron, które oferują tak wysokiej jakości fotografie.

12. Tookapic

Co prawda, na stronie tej znajdziesz zarówno płatne, jak i darmowe zdjęcia, ale nawet, jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na płatne fotografie, i tak znajdziesz tu mnóstwo wartościowych zdjęć.

13. Pexels

Być może nie jest to najobszerniejszy stock w internecie, ale za to prawie wszystkie zdjęcia, które zawiera, są naprawdę wysokiej jakości. Jego dużym plusem jest to, że oferuje fotografie trudne do znalezienia w innych miejscach.

Mamy nadzieję, że ten wpis trafi do Twojej zakładki “ulubione”, podobnie jak nasz blog! Szykujemy dla Ciebie dużą dawkę e-mail marketingowych inspiracji, praktycznych porad i wartościowych linków. Kolejne teksty już niebawem.

Redakcja merytoryczna
Artur Dąbrowski
Artur Dąbrowski

Artykuły na bloga Animails pisze cały nasz zespół, ale to ja czuwam nad ich jakością i poprawnością - zarówno językową, jak i merytoryczną.

Jeśli masz jakiekolwiek zastrzeżenia bądź sugestie dotyczące naszej pracy, napisz do mnie na :)