02lis
Jak wybrać platformę dla sklepu internetowego?

Jaka platforma do sklepu internetowego? Na co zwracać uwagę?

Rozpoczęcie działalności w e-commerce może być ekscytującym krokiem w rozwijaniu własnego biznesu. Wybór odpowiedniej platformy dla sklepu internetowego to jedna z ważniejszych decyzji do podjęcia w początkowej fazie biznesu. 

Platforma sklepowa to absolutna baza dla każdego biznesu e-commerce, która pozwala nie tylko efektywnie zarządzać asortymentem i zamówieniami, ale również zautomatyzować wiele procesów, od zarządzania magazynem po analizę danych sprzedażowych. Jeśli więc zastanawiasz się, jak założyć sklep internetowy lub jak zaprojektować sklep internetowy, to wiedz, że powinieneś zacząć od wyboru właściwej platformy.

Na samym początku musisz zastanowić się też, jak wypromować sklep internetowy. W tej kwestii odpowiednio dobrana platforma e-commerce także może pomóc. Ta, na którą się zdecydujesz, powinna zawierać różnorodne narzędzia marketingowe pomocne w docieraniu do grupy docelowej.

W Polsce platform e-commerce jest tak wiele, że zdecydowaliśmy się napisać artykuł, w którym pokażemy, jak wybierać spośród z nich świadomie i trafnie, niezależnie od tego, w jakim segmencie rynku działasz czy planujesz działać. Zastanowimy się przede wszystkim, na co zwrócić uwagę na etapie wyboru platformy oraz które rozwiązania dostępne w Polsce są szczególnie popularne i dlaczego.

Jeżeli planujesz biznes e-commerce, ale wciąż nie wiesz, jaka platforma dla sklepu internetowego, który planujesz uruchomić, będzie najbardziej odpowiednia – trafiłeś we właściwe miejsce.

Jaka platforma do sklepu internetowego?

Wybór platformy sklepowej – o czym należy pamiętać?

Na początek przedstawiamy w zwarty i konkretny sposób wszystkie kwestie, które wymagają przemyślenia na etapie wyboru platformy e-commerce:

 • Budżet. Określenie, ile jesteś w stanie wydać na platformę jest kluczowe. Niektóre platformy są dostępne za darmo (open source), ale wymagają dodatkowych opłat za zaawansowane funkcje czy dodatki.
 • Skalowalność. Wybierając platformę, warto zastanowić się nad jej skalowalnością. Upewnij się, czy łatwo można dodać nowe funkcje bądź zwiększyć liczbę oferowanych produktów, aby dostosować się do rosnącego biznesu.
 • Użyteczność. Interfejs platformy powinien być intuicyjny i łatwy w użyciu. Jest to szczególnie ważne dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w zarządzaniu sklepem internetowym.
 • Personalizacja. Możliwość dostosowania wyglądu i funkcji sklepu do własnych potrzeb jest dużym atutem. Niektóre platformy oferują szerokie możliwości personalizacji, od zmiany kolorystyki po zaawansowane modyfikacje.
 • Integracje i wtyczki. Sprawdź, czy platforma integruje się z innymi narzędziami, które planujesz używać. Może to być system płatności, narzędzia do email marketingu czy analityka.
 • SEO dla sklepu internetowego. Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek to klucz do sukcesu, dlatego warto wybrać platformę, która oferuje zaawansowane narzędzia w tym zakresie. Pozycjonowanie strony będzie dzięki nim znacznie łatwiejsze i efektywniejsze. Oczywiście zawsze możesz skorzystać z wiedzy ekspertów w tej dziedzinie, którzy przygotują i wdrożą plan za Ciebie (skorzystaj z kontaktu, żeby dowiedzieć się więcej ;))
 • Wsparcie techniczne. Możliwość szybkiego kontaktu z działem wsparcia to ważny element, który może okazać się niezbędny, zwłaszcza na początkowym etapie działalności.
 • Opinie i recenzje. Nie zapomnij przeczytać opinii innych użytkowników i zorientować się, czy platforma jest dobrze oceniana pod kątem wydajności, wsparcia i ogólnej użyteczności.
 • Lokalizacja i język. Jeśli sklep ma być skierowany do klientów z różnych krajów, zastanów się, czy platforma oferuje wielojęzyczną wersję oraz możliwość zapłaty w różnych walutach.
 • Aspekty prawne. Platforma musi spełniać wszystkie wymagania prawne, w tym związane z RODO czy polityką zwrotów. Ważna rzecz do wprowadzenia na samym początku – regulamin sklepu internetowego (w tym polityka prywatności). Każde narzędzie powinno umożliwiać łatwe wprowadzenie i aktualizację regulaminu, który jest obowiązkowy i musi być zgodny z obowiązującym prawem.

Jaka platforma do sklepu internetowego?

Jaką platformę e-commerce wybrać?

Wybór platformy e-commerce to kluczowa decyzja, która w dużym stopniu zależy od tego, jak duży sklep internetowy planujesz otworzyć. Dlatego podzieliliśmy nasze rekomendacje na trzy główne kategorie, zależnie od wielkości i potrzeb Twojego przedsięwzięcia.

Sklep internetowy dla początkujących – jaka platforma?

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z e-commerce, warto zastanowić się nad platformami, które są przyjazne dla początkujących. Shopify czy WooCommerce to doskonałe rozwiązania, oferujące intuicyjny interfejs i mnóstwo dostępnych poradników.

Średniej wielkości sklep internetowy – jaka platforma?

Jeżeli prowadzisz sklep o średniej wielkości, warto zwrócić uwagę na takie platformy jak PrestaShop czy Wix. Są elastyczne i oferują dobrą równowagę pomiędzy użytecznością a zaawansowanymi funkcjami.

Duże e-commerce – jaka platforma?

Dla dużych, rozbudowanych sklepów z szeroką gamą produktów najlepsze mogą okazać się bardziej zaawansowane rozwiązania takie jak Magento czy BigCommerce. Oferują one szeroki wachlarz funkcji, które pomogą w zarządzaniu dużą ilością danych i zamówień.

Platformy e-commerce – częste pytania

W polskim internecie często przewija się kilka pytań dotyczących platform sklepowych. Postaramy się na nie odpowiedzieć.

Kto korzysta z Shoper?

Shoper to platforma, która zdobyła dużą popularność w Polsce. Jest często wybierana przez przedsiębiorców, którzy cenią sobie prostotę i efektywność, ale również przez tych, którzy potrzebują zaawansowanych narzędzi do zarządzania swoim sklepem.

Jaka jest alternatywa dla Allegro?

Jeżeli szukasz alternatywy dla Allegro, Olx czy eBay, to dobrym wyborem mogą być sklepy oparte na platformie Etsy dla rękodzieła czy Amazon dla szerokiej gamy produktów.

Co jest lepsze? Shoper czy Sky Shop?

Porównanie dwóch polskich gigantów rynku e-commerce, jakim są Shoper i Sky Shop, nie jest proste. Shoper oferuje bardziej zaawansowane narzędzia analityczne i jest bardziej elastyczny. Sky Shop natomiast jest prostszy w obsłudze i może być lepszym wyborem dla osób, które dopiero zaczynają swoją działalność online.

Jaka platforma do sklepu internetowego?

Platformy sklepowe popularne w Polsce

W Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt platform sklepowych, z których każda ma swoje mocne i słabe strony. Poniżej przedstawiamy te, które przeważnie pojawiają się w zestawieniach najpopularniejszych:

 • Comarch e-sklep. Comarch e-sklep to jedna z bardziej znanych polskich platform, ceniona za stabilność i szerokie możliwości integracji z innymi systemami Comarch. Jest to dobre rozwiązanie dla średnich i dużych przedsiębiorstw.
 • Idosell. Idosell to platforma, która skupia się na kompleksowej obszarze e-commerce i jest popularna wśród polskich sklepów o różnej wielkości. Oferta jest dostosowywana indywidualnie, co pozwala na elastyczne zarządzanie sklepem.
 • Magento. Magento to globalny gigant na rynku e-commerce, znany ze swojej skalowalności i elastyczności. Jest to dobre rozwiązanie dla dużych sklepów, które potrzebują zaawansowanych funkcji i indywidualnych dostosowań.
 • PrestaShop. PrestaShop to platforma, która zdobyła dużą popularność w Europie. Jest to opcja dla średnich i dużych sklepów, oferująca bogatą gamę funkcji i możliwość personalizacji.
 • Redcart. Redcart to polska platforma, która zdobywa coraz więcej fanów dzięki swojej użyteczności i prostocie. Jest to dobre rozwiązanie dla małych i średnich sklepów, które cenią sobie czas i chcą skupić się na sprzedaży.
 • Shoper. Shoper to kolejna polska platforma, która zdobyła szeroką popularność. Jest to wszechstronne rozwiązanie dla sklepów o różnej wielkości, oferujące zarówno prostotę obsługi, jak i zaawansowane narzędzia.
 • Shopify. Shopify to jedna z najpopularniejszych platform na świecie. Jest to rozwiązanie dla początkujących oraz średnich sklepów, które chcą szybko i efektywnie rozpocząć sprzedaż online.
 • Sky Shop. Sky Shop to polska platforma, która zdobywa coraz więcej uwagi na rynku. Jest to dobra opcja dla początkujących i małych sklepów, która oferuje prosty interfejs i podstawowe funkcje potrzebne do rozpoczęcia działalności.
 • WooCommerce. WooCommerce to wtyczka do WordPressa, która umożliwia stworzenie sklepu internetowego w oparciu o ten system zarządzania treścią. Jest to opcja dla tych, którzy już korzystają z WordPressa i chcą dodać funkcję e-commerce do swojej strony.

Podsumowując…

Wybór platformy dla sklepu internetowego to decyzja, która wpłynie na całe mnóstwo kwestii, także tych, o których możesz nawet nie myśleć w początkowej fazie biznesu (chociaż mamy nadzieję, że ten artykuł co najmniej parę z nich Ci unaocznił!). Podejmując ją, rozważ wszystkie za i przeciw; wybierz kilka rozwiązań, które spełniają Twoje oczekiwania; a następnie przetestuj je na tyle, na ile to możliwe (wersje demo, prezentacje etc.). To pozwoli Ci zdecydować bardziej świadomie i z dużo większym prawdopodobieństwem sukcesu.
Redakcja merytoryczna
Artur Dąbrowski
Artur Dąbrowski

Artykuły na bloga Animails pisze cały nasz zespół, ale to ja czuwam nad ich jakością i poprawnością - zarówno językową, jak i merytoryczną.

Jeśli masz jakiekolwiek zastrzeżenia bądź sugestie dotyczące naszej pracy, napisz do mnie na :)