14sty
Sklep internetowy za darmo

Sklep internetowy za darmo. Jak stworzyć i korzystać? Poradnik dla początkujących

Sklep internetowy za darmo nie jest czymś nieuchwytnym, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak takowy założyć? Dzięki technologii, która rozwija się z dnia na dzień, otworzenie własnego sklepu online jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek. Nie potrzebujesz dużych inwestycji, a nawet nie musisz posiadać dużej wiedzy technicznej. Wystarczy trochę pasji i chęci do nauki. W tym artykule pokażemy Ci, jak w kilku prostych krokach możesz założyć bezpłatny sklep internetowy.

Zakupy online stały się jednym z najważniejszych trendów ostatniej dekady. Coraz więcej konsumentów decyduje się na zakupy w internecie, ceniąc wygodę, różnorodność oraz możliwość szybkiego porównywania cen i opinii innych użytkowników. W ostatnich latach, szczególnie w dobie pandemii COVID-19, zakupy online odnotowały znaczący wzrost, co pokazało, że konsumenci są gotowi przystosować się do nowych form zakupów.

Sklep internetowy za darmo – o tym pamiętaj

Wśród najważniejszych trendów w zakupach online można wyróżnić:

 • Personalizację zakupów. Dzięki technologii, sklepy internetowe są w stanie dostosować oferty do indywidualnych potrzeb klienta, co zwiększa ich skuteczność sprzedażową.
 • Zakupy mobilne. Coraz więcej transakcji dokonywanych jest za pomocą smartfonów i tabletów. Responsywność sklepu to klucz do sukcesu w świecie m-commerce.
 • Szybkie dostawy. Klienci oczekują szybkiego i sprawnego dostarczenia zamówienia. Opcje takie jak dostawa w ciągu 24 godzin czy nawet tego samego dnia stają się standardem.
 • Zrównoważony konsumpcjonizm. Wielu konsumentów zwraca uwagę na ekologiczne i etyczne aspekty zakupów, wybierając produkty zgodne z ich wartościami.

Posiadanie własnego sklepu internetowego to klucz

Posiadanie własnego sklepu internetowego w dzisiejszych czasach to nie tylko sposób na zwiększenie zysków, ale również konieczność, by być konkurencyjnym na rynku. Konsument jest teraz bardziej świadomy, wymagający i zdecydowanie bardziej online niż kiedykolwiek wcześniej.

Własny sklep internetowy pozwala na:

 • Bezpośredni kontakt z klientem. Brak pośredników oznacza lepsze zrozumienie potrzeb klienta i szybką reakcję na jego oczekiwania.
 • Zwiększenie zasięgu. Sklep internetowy jest dostępny dla klientów z całego świata, co otwiera przed przedsiębiorcami nowe rynki i możliwości.
 • Elastyczność. Możliwość szybkiej adaptacji oferty, promocji i strategii marketingowej w odpowiedzi na zmieniające się warunki rynkowe.
 • Koszty. Prowadzenie sklepu online jest często tańsze niż tradycyjna działalność stacjonarna, dzięki czemu można oferować konkurencyjne ceny i lepsze marże.

W obliczu rosnącej popularności zakupów online, nieobecność w sieci jest równoznaczna z utratą wielu potencjalnych klientów. Dlatego posiadanie sklepu internetowego jest kluczem do sukcesu w dzisiejszym świecie biznesu. Jeśli zdecydowałeś, że to najwyższy czas na założenie Twojego własnego sklepu, przeprowadzimy Cię przez ten proces w sześciu prostych krokach:

 • Rejestracja i konfiguracja konta
 • Projektowanie i dostosowanie wyglądu sklepu
 • Dodanie produktów
 • Wybór metod płatności
 • Konfiguracja opcji dostawy
 • Promocja sklepu

Według najnowszych badań, rynek e-commerce w Polsce rośnie z roku na rok, a pandemia COVID-19 jeszcze bardziej przyspieszyła ten trend. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, jest doskonały moment, aby zainwestować w swój sklep internetowy. Z raportu agencji doradztwa strategicznego Strategy & Polska wynika, że do 2027 roku wartość rynku e-commerce w Polsce wzrośnie o ponad 94 mld zł do 187 mld zł.

Sklep internetowy za darmo

Wybór platformy sklepowej

Wybór platformy to dopiero początek Twojej przygody z e-commerce. Istnieje wiele platform e-commerce, które oferują możliwość założenia bezpłatnego sklepu internetowego. Jaka platforma do sklepu internetowego będzie najlepsza? Oto kilka propozycji:

Jedną z najpopularniejszych jest WooCommerce. Jest to wtyczka do systemu zarządzania treścią WordPress, która pozwala przekształcić stronę internetową w pełnoprawny sklep online. WooCommerce oferuje wiele funkcji i jest stosunkowo łatwy w obsłudze, co czyni go idealnym wyborem dla początkujących przedsiębiorców.

Inną popularną platformą e-commerce jest PrestaShop. Jest to samodzielny system, który umożliwia założenie sklepu internetowego. PrestaShop oferuje wiele darmowych szablonów i modułów, które można dostosować do swoich potrzeb. Jest również dostępny w wielu językach, co ułatwia prowadzenie sklepu na międzynarodowym rynku.

Shopify to kolejna popularna platforma e-commerce, która oferuje możliwość założenia bezpłatnego sklepu internetowego. Shopify jest łatwy w obsłudze i posiada wiele gotowych szablonów, które można dostosować do swojego brandu. Platforma oferuje również narzędzia do zarządzania zamówieniami, płatnościami i wysyłką, co ułatwia prowadzenie sklepu online.

Ostatnią platformą, którą warto wymienić, jest OpenCart. Jest to otwarte oprogramowanie e-commerce, które można zainstalować na własnym serwerze. OpenCart oferuje wiele darmowych i płatnych rozszerzeń, które pozwalają dostosować sklep do indywidualnych potrzeb. Platforma jest również łatwa w obsłudze i posiada przyjazny interfejs, co sprawia, że jest popularna wśród początkujących przedsiębiorców.

Rejestracja i konfiguracja konta

Gdy wybierzesz już jedną z platform sklepowych, będziesz musiał zarejestrować konto i skonfigurować swój sklep. Choć każda platforma ma swoją specyfikę, większość z nich opiera się na podobnym schemacie działania. Oto ogólny przewodnik po procesie rejestracji i konfiguracji:

Rejestracja na platformie

 1. Przejdź na stronę główną wybranej platformy. Znajdziesz tam przycisk „Zarejestruj się”, „Załóż sklep” lub coś podobnego.
 2. Wypełnij formularz rejestracyjny. Podaj wymagane dane, takie jak adres e-mail, hasło oraz ewentualnie nazwę przyszłego sklepu.
 3. Potwierdź rejestrację. Wielu dostawców wysyła link aktywacyjny na podany adres e-mail. Kliknij w niego, aby potwierdzić swoją tożsamość i aktywować konto.
 4. Zaloguj się do panelu administracyjnego. Po potwierdzeniu rejestracji będziesz mógł zalogować się do swojego świeżo utworzonego konta.

Konfiguracja podstawowych informacji o sklepie

 1. Nazwa sklepu. Jeśli nie podałeś jej podczas rejestracji, teraz jest idealny moment. Wybierz nazwę, która odzwierciedla charakter Twojego biznesu i jest łatwa do zapamiętania.
 2. Logo i grafika. Wiele platform umożliwia dodanie własnego logo oraz innych elementów graficznych, które wzmocnią identyfikację wizualną Twojego sklepu.
 3. Dane kontaktowe. Podaj adres e-mail, numer telefonu oraz adres fizyczny (jeśli istnieje). Dzięki temu klienci będą wiedzieli, jak się z Tobą skontaktować w razie pytań.
 4. Waluta i język. Ustal główną walutę i język sklepu. Niektóre platformy oferują obsługę wielojęzyczną, co może być przydatne, jeśli zamierzasz sprzedawać produkty za granicą.
 5. Podatki i przesyłka. Ustal stawki podatkowe i zasady przesyłki. Wiele platform oferuje narzędzia ułatwiające konfigurację tych elementów.

Sklep internetowy za darmo

Projektowanie i dostosowywanie wyglądu sklepu

Tworzenie atrakcyjnego wyglądu sklepu to klucz do przyciągnięcia uwagi potencjalnych klientów. Oto jak zaprojektować sklep internetowy tak, by był nie tylko estetyczny, ale i funkcjonalny.

Wybór szablonu odpowiadającego profilowi działalności

Każda branża ma swoją specyfikę, a wybór odpowiedniego szablonu jest podstawą do stworzenia odpowiedniego wizerunku w sieci:

 1. Zorientuj się w dostępnych szablonach. Większość platform oferuje różnorodne szablony, które zostały zaprojektowane z myślą o różnych typach biznesów.
 2. Dopasuj do swojej niszy. Jeśli sprzedajesz biżuterię, szukaj eleganckich i minimalistycznych szablonów. Natomiast sklep z artykułami sportowymi może korzystać z bardziej dynamicznego designu.
 3. Pamiętaj o intuicyjności. Wybieraj szablony, które są proste w nawigacji i oferują klarowny układ.

Personalizacja designu za pomocą narzędzi dostępnych w platformie

Nawet najlepszy szablon potrzebuje pewnej personalizacji, by w pełni odzwierciedlać charakter Twojego biznesu:

 1. Kolory i czcionki. Dostosuj główne kolory i czcionki, tak by pasowały do Twojej marki i były spójne z jej wizerunkiem.
 2. Elementy graficzne. Dodaj unikatowe zdjęcia, bannery czy slider. Wysokiej jakości zdjęcia produktów są kluczem do sukcesu każdego sklepu online.
 3. Dostosuj strukturę strony. W zależności od platformy, możesz mieć możliwość dodawania, usuwania czy przestawiania sekcji na stronie głównej.

Znaczenie responsywnego designu

Responsywny design to taki, który dostosowuje się do rozmiaru ekranu urządzenia, na którym jest wyświetlany. W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób robi zakupy korzystając ze smartfonów i tabletów, ten aspekt jest kluczowy:

 1. Dostosowanie do różnych urządzeń. Strona powinna wyglądać dobrze i być funkcjonalna niezależnie od tego, czy jest przeglądana na komputerze, tablecie czy smartfonie.
 2. Poprawa wrażeń użytkownika. Użytkownicy mobilni docenią, jeśli strona będzie się szybko ładować i łatwo przeglądać na ich urządzeniach.
 3. SEO i rankingi. Google od lat podkreśla znaczenie responsywności i mobilnej optymalizacji, premiując takie strony wyższymi pozycjami w wynikach wyszukiwania.

Kiedy tworzysz sklep internetowy, warto zwrócić uwagę na każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Estetyczny, funkcjonalny i responsywny design to fundament, na którym możesz zbudować sukces swojego biznesu online.

Sklep internetowy za darmo

Dodanie produktów

Kluczowym elementem każdego sklepu internetowego jest asortyment. Dodawanie produktów to nie tylko kwestia umieszczenia ich w katalogu, ale również zaprezentowania ich w atrakcyjny i przemyślany sposób. Oto, jak krok po kroku dodać produkty do swojego sklepu:

Jak dodać produkty do sklepu? Zdjęcia, opisy, ceny

 1. Zdjęcia. Upewnij się, że masz wysokiej jakości zdjęcia swoich produktów. Większość platform e-commerce pozwala na dodawanie kilku zdjęć dla jednego produktu, co pozwala na pokazanie go z różnych perspektyw.
 2. Opisy. Tworzenie przekonujących i dokładnych opisów jest kluczowe. Opis powinien zawierać informacje o cechach, korzyściach oraz ewentualnych zastosowaniach produktu. Dbaj o unikatowość treści – nie kopiuj opisów od konkurencji czy dostawców.
 3. Ceny. Ustal cenę produktu, pamiętając o marży i konkurencji na rynku. Niektóre platformy oferują również możliwość ustawienia promocji czy rabatów.

Grupowanie produktów w kategorie

 1. Planowanie kategorii. Przemyśl, jakie kategorie będą najbardziej adekwatne dla Twojego asortymentu. Mogą to być kategorie bazujące na rodzaju produktu, przeznaczeniu, marce itp.
 2. Dodawanie kategorii. W panelu administracyjnym sklepu stwórz odpowiednie kategorie i podkategorie.
 3. Przypisanie produktów. Po stworzeniu kategorii, przypisz do nich odpowiednie produkty. Dzięki temu klienci łatwiej odnajdą interesujące ich artykuły.

Ustawienie metod płatności

Następnym ważnym krokiem w tworzeniu sklepu internetowego jest ustawienie metod płatności. To kluczowy aspekt, który może istotnie wpłynąć na doświadczenie użytkownika oraz konwersję w Twoim sklepie. Istotne jest, aby oferować różnorodne i bezpieczne metody płatności, które będą dostosowane do potrzeb Twoich klientów.

 1. Wybór dostawców płatności. Zdecyduj, które metody płatności chcesz oferować w swoim sklepie. Popularne opcje to płatność kartą, przelew bankowy, płatność przy odbiorze czy systemy płatnicze typu PayPal czy PayU.
 2. Integracja z platformą. Większość platform e-commerce oferuje proste narzędzia do integracji z popularnymi dostawcami płatności. Śledź instrukcje dostawcy, by skonfigurować odpowiednią metodę.
 3. Testowanie. Przed uruchomieniem sklepu przetestuj wszystkie dostępne metody płatności, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo i płatności są prawidłowo księgowane.

Konfiguracja opcji dostawy

Dostawa to jeden z kluczowych elementów zakupów online. Sprawnie przeprowadzona i dobrze zaplanowana dostawa potrafi zbudować pozytywny wizerunek sklepu w oczach klienta. Jak skonfigurować opcje dostawy w Twoim sklepie?

Ustawienie dostępnych opcji dostawy

 1. Różnorodność opcji. Aby sprostać oczekiwaniom różnych klientów, warto zaoferować kilka opcji dostawy. Najpopularniejsze to kurier, paczkomaty, odbiór osobisty czy dostawa ekspresowa.
 2. Ustalanie cen. Dla każdej metody dostawy określ jej cenę – może to być stała opłata, darmowa dostawa powyżej pewnej kwoty zakupów lub zmienna opłata w zależności od wagi/zakresu przesyłki.
 3. Szacowany czas dostawy. Poinformuj klientów, w jakim czasie mogą spodziewać się dostawy. Czas ten może różnić się w zależności od wybranej metody.

Integracja z dostawcami logistycznymi

 1. Wybór partnera. Jeśli planujesz korzystać z usług firm kurierskich, zorientuj się, które z nich oferują najlepsze warunki współpracy – zarówno cenowo, jak i logistycznie.
 2. Automatyzacja procesu. Niektóre platformy sklepowe oferują możliwość integracji z dostawcami logistycznymi, co pozwala na automatyczne generowanie listów przewozowych, śledzenie przesyłek czy optymalizację kosztów dostawy.
 3. Punkt odbioru. Jeśli oferujesz odbiór osobisty, upewnij się, że Twoja lokalizacja jest łatwo dostępna dla klientów i zapewnij wygodne godziny odbioru.

Pamiętaj, że dla wielu klientów sposób i koszt dostawy jest równie ważny, co sam produkt. Dlatego warto zadbać o to, by opcje dostawy były dla nich jak najbardziej atrakcyjne i wygodne.

E-commerce

Promocja sklepu

Nie wystarczy stworzyć sklep – trzeba go także odpowiednio wypromować. W erze cyfrowej posiadamy wiele narzędzi, które pomogą zwiększyć widoczność Twojego sklepu w sieci i przyciągnąć potencjalnych klientów. Oto krótka charakteryzacja podstawowych metod marketingu online:

Wprowadzenie do podstawowych metod marketingu online

 1. Reklama płatna (PPC). Reklamy, za które płacisz za każde kliknięcie. Popularne platformy to Google Ads czy reklamy na Facebooku.
 2. E-mail marketing. Wysyłanie newsletterów i ofert specjalnych do subskrybentów. Narzędzia jak Mailchimp czy GetResponse mogą pomóc w automatyzacji tego procesu.
 3. Content marketing. Tworzenie wartościowych treści na blogu sklepowym, które przyciągają klientów i budują zaufanie do marki.

Znaczenie SEO dla sklepów internetowych 

Co to jest SEO? SEO czyli optymalizacja pod wyszukiwarki, polega na dostosowywaniu strony sklepu tak, by była ona jak najwyżej w wynikach wyszukiwania.

 1. Kluczowe elementy. Obejmują optymalizację treści pod konkretne frazy kluczowe, budowę linków, techniczną optymalizację strony oraz dbanie o szybkość ładowania.
 2. Zalety. Dobre SEO może przynieść ruch organiczny na stronę, który jest zazwyczaj bardziej zaangażowany i skłonny do dokonywania zakupów niż ruch z reklam płatnych.

Sposoby promocji bezpłatnego sklepu w mediach społecznościowych

 1. Profile społecznościowe. Stworzenie i regularne aktualizowanie profili na platformach takich jak Facebook, Instagram czy Pinterest.
 2. Reklamy społecznościowe. Targetowane kampanie reklamowe skierowane do określonej grupy docelowej na platformach społecznościowych.
 3. Interakcja z klientami. Odpowiadanie na komentarze, organizacja konkursów czy udział w dyskusjach to świetny sposób na budowanie społeczności wokół Twojej marki.
 4. Influencer marketing. Współpraca z influencerami, którzy mogą promować Twoje produkty wśród ich obserwatorów.

Pamiętaj, że promocja to nie jednorazowa akcja, ale ciągły proces. Regularne monitorowanie wyników i dostosowywanie strategii marketingowej pozwoli Ci osiągać coraz lepsze wyniki.

Podsumowanie

Rynek e-commerce to sektor, który w ostatnich latach znacząco zyskał na wartości. Według raportu eMarketer, globalna sprzedaż w handlu elektronicznym osiągnęła w 2020 roku wartość 4,28 bilionów dolarów, co stanowi wzrost o 27,6% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Korzyści z prowadzenia sklepu internetowego są znaczne:

 • Dostępność 24/7: Klienci mogą robić zakupy o dowolnej porze dnia czy nocy.
 • Zasięg globalny: Twoje produkty mogą dotrzeć do klientów na całym świecie.
 • Personalizacja: Narzędzia analityczne pozwalają dostosować ofertę do indywidualnych potrzeb klienta.
 • Obniżone koszty: Brak potrzeby posiadania fizycznej przestrzeni sprzedaży często redukuje koszty biznesowe.

Prowadzenie sklepu internetowego wiąże się również z pewnymi obowiązkami. Ciągłe monitorowanie działalności, analizowanie zachowań klientów i wprowadzanie odpowiednich zmian są kluczowe. Twój sklep powinien ewoluować, aby sprostać zmieniającej się technologii i preferencjom konsumentów. Zachęcamy do podjęcia wyzwania i stworzenia własnego sklepu internetowego. Właściwe narzędzia i wskazówki są już do Twojej dyspozycji. Teraz wszystko zależy od Twojego zaangażowania i kreatywności. Pamiętaj, że sukces w biznesie to ciągły proces uczenia się i doskonalenia. Powodzenia!

Redakcja merytoryczna
Artur Dąbrowski
Artur Dąbrowski

Artykuły na bloga Animails pisze cały nasz zespół, ale to ja czuwam nad ich jakością i poprawnością - zarówno językową, jak i merytoryczną.

Jeśli masz jakiekolwiek zastrzeżenia bądź sugestie dotyczące naszej pracy, napisz do mnie na :)