03sie

Wymiary newslettera – Jaka jest optymalna szerokość i dlaczego?

Wymiary newslettera w email marketingu mają duże znaczenie. Jednym ze szczegółów, o których powinieneś pomyśleć, jest szerokość. Parametr ten wpływa na czytelność i ogólną estetykę wiadomości. Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy istnieje optymalna szerokość mailingów, które wysyłasz do klientów?

Szerokość to oczywiście tylko jeden z czynników, nad którymi należy się pochylić, projektując szablon newslettera, dlatego nie ograniczymy się w tym artykule tylko do niego. Udzielimy Ci też paru innych cennych wskazówek, dzięki którym będziesz tworzyć wiadomości nie tylko ładniejsze, ale i bardziej dopasowane do urządzeń wykorzystywanych przez odbiorców. A co za tym idzie – skuteczniejsze.

Szerokość nie jest najważniejszą cechą warstwy technicznej newslettera (o tych ważniejszych też napiszemy), ale nie zmienia to faktu, że warto zastanowić się i nad nią.

Szerokość newslettera - jaka jest optymalna i dlaczego

Wymiary newslettera – czym jest szerokość?

Sprawa wydaje się niezwykle prosta, ale warto sobie tę kwestię uściślić, aby uniknąć nieporozumień. Szerokość newslettera to odległość między lewym a prawym marginesem wiadomości, wyrażona zwykle w pikselach. Szerokość ta wpływa na ilość tekstu, który może zostać umieszczony w jednym rzędzie. Optymalna szerokość newslettera powinna być dobrana tak, aby zapewnić maksymalną czytelność zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych.

Popularne szerokości newsletterów

Poniżej trzy popularne szerokości stosowane w projektowaniu skutecznych newsletterów oraz ich zalety:

600 px

Szerokość 600 pikseli jest często uważana za „złoty standard” szerokości newsletterów. Jest to uniwersalna wartość, która zapewnia dobrą czytelność na większości urządzeń i klientach pocztowych. Większość szablonów newsletterów dostępnych na rynku jest zaprojektowanych z uwzględnieniem tego wymiaru. Stosując się do tej szerokości, zyskujemy pewność, że wiadomość będzie wyświetlana poprawnie na różnych platformach.

640 px

Szerokość 640 pikseli to kolejna popularna wartość, która sprawdza się szczególnie w przypadku newsletterów o większej zawartości graficznej. Szerokość ta pozwala na wykorzystanie większych obrazów i elementów multimedialnych, jednocześnie utrzymując odpowiednią czytelność tekstu. Jeśli zależy nam na atrakcyjnym wizualnie newsletterze, warto rozważyć zastosowanie szerokości 640 pikseli.

720 px

Szerokość 720 pikseli jest stosowana w przypadku newsletterów o bogatej zawartości graficznej i większych ilustracjach. Ta wartość umożliwia prezentację grafik w wyższej jakości, a także umieszczenie większej liczby kolumn tekstowych. Należy jednak pamiętać, że przy tej szerokości istnieje ryzyko utraty czytelności na mniejszych urządzeniach.

Czynniki wpływające na optymalną szerokość newslettera

Warto mieć na uwadze przede wszystkim następujące czynniki:

  1. Czytelność tekstu: Zbyt szeroki lub zbyt wąski newsletter może utrudniać czytanie i zniechęcić odbiorców do zapoznania się z treścią. Istnieje ogólna zasada, że długość jednego wersu tekstu powinna wynosić około 50-75 znaków, co pozwala na łatwe śledzenie linii wzrokiem.
  2. Różnorodność urządzeń: Odbiorcy mogą otwierać newslettery na różnych urządzeniach, takich jak komputery, laptopy, tablety czy smartfony. Dlatego ważne jest, aby szerokość newslettera była odpowiednia dla każdego z tych urządzeń.
  3. Responsywność: Responsywny newsletter oznacza, że automatycznie dostosowuje się on do szerokości ekranu urządzenia, na którym jest wyświetlany. Dzięki temu można uniknąć problemów z czytelnością na różnych urządzeniach.

Szerokość newslettera - jaka jest optymalna i dlaczego

Zastosuj dodatkowe techniki!

  • Elastyczne obrazy: Używanie obrazów o szerokości 100% lub mniejszej, które automatycznie dopasowują się do szerokości kontenera, w którym się znajdują. Pozwala to na uniknięcie problemów z rozciąganiem czy zniekształcaniem grafik na mniejszych ekranach.
  • Warunkowe style CSS: Użycie mediów kwerend (media queries) pozwala na definiowanie różnych stylów CSS dla różnych szerokości ekranów. Dzięki temu możemy kontrolować wygląd elementów newslettera, takich jak czcionki, przyciski czy marginesy, w zależności od rozmiaru urządzenia.
  • Układ kolumnowy: W responsywnym szablonie newslettera warto zastosować układ kolumnowy, który pozwala na elastyczne zarządzanie treścią. Na urządzeniach o większej szerokości ekranu, elementy mogą być prezentowane w wielu kolumnach, natomiast na mniejszych ekranach smartfonów – w jednej kolumnie.
  • Ukrywanie i wyświetlanie elementów: Możemy również korzystać z mediów kwerend, aby ukrywać lub wyświetlać określone elementy newslettera na różnych urządzeniach. Dzięki temu, na przykład, możemy wyświetlać tekst alternatywny zamiast grafiki na smartfonach, aby przyspieszyć ładowanie treści.

Pamiętaj, że kluczem do sukcesu w tworzeniu responsywnych i atrakcyjnych newsletterów jest ciągłe testowanie i optymalizacja. Przeprowadzanie testów na różnych urządzeniach oraz systemach pocztowych pozwoli nam na wykrycie ewentualnych problemów i dostosowanie wiadomości do potrzeb naszych odbiorców. W ten sposób zyskujemy pewność, że nasz newsletter będzie skutecznym narzędziem komunikacji, niezależnie od tego, na jakim urządzeniu zostanie odczytany i od tego, z jakiego szablonu newslettera korzystamy.

Optymalna szerokość newslettera

Podsumowując, optymalna szerokość newslettera to taka, która zapewni czytelność i atrakcyjność na różnych urządzeniach, jednocześnie spełniając oczekiwania odbiorców. Pamiętaj, że kluczowe jest przede wszystkim dostosowanie newslettera do potrzeb i zachowań odbiorców oraz śledzenie wyników, które pozwolą na ciągłe doskonalenie wiadomości.

Redakcja merytoryczna
Artur Dąbrowski
Artur Dąbrowski

Artykuły na bloga Animails pisze cały nasz zespół, ale to ja czuwam nad ich jakością i poprawnością - zarówno językową, jak i merytoryczną.

Jeśli masz jakiekolwiek zastrzeżenia bądź sugestie dotyczące naszej pracy, napisz do mnie na :)