17kwi
Influencer marketing

Influencer marketing w ecommerce. Jak zrealizować skuteczną kampanię?

Influencer marketing w kontekście ecommerce to strategia współpracy sklepów internetowych z osobami posiadającymi znaczący wpływ i zasięg w mediach społecznościowych. 

Influencerzy promują ofertę marek, z którymi współpracują, poprzez swoje platformy, takie jak Instagram, YouTube, czy TikTok. Ich klienci mogą w ten sposób dotrzeć do szerokiej i zaangażowanej grupy odbiorców. Jednak aby przeprowadzić skuteczną kampanię z wykorzystaniem influencerów, potrzebna jest co najmniej podstawowa wiedza. Dostarczymy Ci ją w tym artykule, tak abyś po jego lekturze był w stanie przystąpić do rozmów z influencerami… albo z agencją specjalizującą się w influencer marketingu.

Influencer marketing to zaledwie tylko jedna część machiny, z której skorzystać może dowolny przedsiębiorca prowadzący swój biznes w sieci, niezależnie od tego czy będzie to usługa czy sprzedaż towaru. Równie ważna jest strategia content marketing, o której pisaliśmy nie tak dawno temu czy ogólnie marketing dla sklepów internetowych. Pamiętaj, że influencer marketing, nawet najbardziej zaawansowany, nigdy nie zapewni takiego efektu jak połączenie wszystkich kanałów promujących Twoją markę. Od czegoś trzeba jednak zacząć, a partnerstwo z osobami mającymi zasięg w mediach społecznościowych jest aktualnie jednym z lepszych wyborów.

Influencer marketing – dlaczego jest tak ważny dla sklepów internetowych?

 • Zwiększenie zaufania i wiarygodności

W ecommerce konsumenci nie mają fizycznego kontaktu z produktem przed zakupem. Rekomendacje influencerów mogą znacząco zwiększyć zaufanie do oferowanych produktów. Autentyczne opinie i pokazanie produktu w praktyce przez zaufaną, rozpoznawalną osobę mogą przekonać klientów do zakupu. Swoją drogą, żeby naturalnie zwiększyć zasięg Twojego ecommerce, polecamy skupić się również na SEO sklepu internetowego, czyli optymalizacji pod wyszukiwarki internetowe.

 • Docieranie do precyzyjnie zdefiniowanej grupy docelowej

Influencerzy często mają wyraźnie określoną grupę odbiorców, co pozwala sklepom internetowym na celowane dotarcie do potencjalnych klientów. To sprawia, że marketing influencerów może okazać się skuteczniejszy od tradycyjnych metod reklamowych, takich jak na przykład blog marketing.

 • Wzrost świadomości i zasięgu marki

Współpraca z influencerami może zwiększyć rozpoznawalność marki wśród szerszej publiczności. Dzięki temu sklepy internetowe mogą zdobyć nowych klientów.

 • Generowanie treści wysokiej jakości

Influencerzy są często twórcami treści, którzy mogą stworzyć atrakcyjne i angażujące materiały promujące produkty ecommerce. Te treści mogą być następnie wykorzystywane w innych kampaniach marketingowych.

 • Wysoka Zwrotność Inwestycji (ROI)

Wiele sklepów internetowych doświadcza znaczącego wzrostu sprzedaży i zwrotu z inwestycji dzięki kampaniom z influencerami. Koszty te często są niższe w porównaniu z innymi formami reklamy.

 • Dopasowanie do wymagań nowoczesnego rynku

W dobie rosnącej roli ecommerce i mediów społecznościowych influencer marketing staje się kluczową strategią, pozwalającą sklepom internetowym nadążyć za nowoczesnymi konsumentami.

Influencer Marketing

Influencer marketing – czego się spodziewać, a czego nie?

Influencer marketing to jak już wspomnieliśmy istotna gałąź prowadzenia biznesu w sieci. Sprawdźmy zatem, czego można się po niej spodziewać, a czego niekoniecznie.

Czego się spodziewać?

 • Zwiększenia świadomości marki. Jednym z głównych celów influencer marketingu jest zbudowanie większej świadomości Twojej marki. W końcu influencerzy pokażą Twoje produkty osobom potencjalnie nimi zainteresowanym.
 • Dotarcia do nowych grup klientów. Influencerzy mają dostęp do specyficznych grup odbiorców, co pozwala na dotarcie do nowych segmentów rynku. Takich, do których może być trudno dotrzeć tradycyjnymi metodami marketingowymi.
 • Autentycznych i angażujących treści. Influencerzy znani są z tworzenia angażujących i autentycznych treści, które mogą przemawiać do ich obserwatorów bardziej niż standardowe reklamy.
 • Wzrostu zaangażowania. Kampanie z influencerami często prowadzą do wzrostu zaangażowania, w postaci komentarzy, polubień i udostępnień, co może wpływać na wzrost organiczny.
 • Pozyskania cennych insightów. Współpraca z influencerami może dostarczyć cennych informacji na temat preferencji i zachowań grupy docelowej.

Czego się NIE spodziewać?

 • Natychmiastowych wyników sprzedaży. Influencer marketing jest strategią długoterminową. Natychmiastowy wzrost sprzedaży jest możliwy, ale nie zawsze gwarantowany.
 • Kontroli nad całą treścią. Choć możesz dostarczyć wytyczne, influencerzy mają swoją unikalną perspektywę i styl. Nadmierna kontrola może zmniejszyć autentyczność i skuteczność przekazu.
 • Stałego poziomu zaangażowania. Poziom zaangażowania w różnych kampaniach może się różnić w zależności od wielu czynników, w tym od aktualności tematu, sezonowości czy aktualnych trendów.
 • Gwarantowanego ROI. Podobnie jak w każdej strategii marketingowej, influencer marketing nie zawsze przynosi gwarantowany zwrot z inwestycji. Wyniki mogą się różnić w zależności od wielu zmiennych.
 • Pełnej kontroli nad odbiorem. Influencerzy mogą wpłynąć na postrzeganie Twojej marki, ale nie mają pełnej kontroli nad reakcjami grupy docelowej.

E-commerce

Influencer marketing krok po kroku – bezpośrednio

Określenie celów kampanii

Zdefiniuj cele. Zanim rozpoczniesz poszukiwania influencerów, jasno określ, co chcesz osiągnąć za pomocą kampanii. Czy jest to zwiększenie świadomości marki, generowanie ruchu na stronie, czy wzrost sprzedaży?

Wskaźniki sukcesu. Ustal, jakie KPI (key performance indicators) będą świadczyć o sukcesie kampanii.

Identyfikacja i selekcja

Zrozum grupę docelową. Przeanalizuj swoją grupę docelową (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś), aby zrozumieć, którzy influencerzy mają najlepszy dostęp do Twoich potencjalnych klientów.

Badanie rynku. Przeprowadź badanie rynku, aby znaleźć influencerów pasujących do Twojej niszy i grupy docelowej.

Ocena influencerów. Oceniaj potencjalnych influencerów pod kątem ich zaangażowania, autentyczności, stylu, wartości i zasięgu.

Wstępny kontakt

Pierwszy kontakt. Skontaktuj się z influencerami, wyjaśniając, kim jesteś i czym się zajmujesz. Można to zrobić za pośrednictwem e-maila, mediów społecznościowych lub przez platformy influencerów.

Personalizacja wiadomości. Personalizuj swoje wiadomości, aby pokazać, że zrobiłeś badania i jesteś poważnie zainteresowany współpracą.

Influencer marketing – Jak negocjować?

Propozycja współpracy. Przedstaw jasną i szczegółową propozycję współpracy, zawierającą cele, oczekiwania, wynagrodzenie i inne istotne szczegóły.

Warunki umowy. Omów szczegóły takie jak czas trwania kampanii, rodzaje treści, harmonogram publikacji oraz wszelkie wymagania prawne i wytyczne marki.

Tworzenie briefu dla influencerów

Przygotowanie briefu. Zawrzyj w nim szczegółowe wytyczne dotyczące stylu, tonu komunikacji, kluczowych przekazów oraz innych oczekiwań związanych z treścią.

Elastyczność i kreatywność. Pozwól influencerom na pewną swobodę twórczą, aby ich treści były autentyczne i dobrze rezonowały z ich publicznością.

Monitorowanie i analiza kampanii

Śledzenie wyników. Regularnie monitoruj wyniki kampanii za pomocą narzędzi analitycznych.

Zbieranie feedbacku. Utrzymuj stały kontakt z influencerami, zbierając ich opinie i wrażenia.

Ocena i optymalizacja

Analiza efektów. Po zakończeniu kampanii przeprowadź analizę jej skuteczności, porównując wyniki z wyznaczonymi KPI.

Optymalizacja przyszłych kampanii. Wykorzystaj zdobyte doświadczenie do ulepszania przyszłych strategii marketingu influencerów.

Social media marketing

Influencer marketing krok po kroku – przez agencję

 • Wybór odpowiedniej agencji

Dokonaj badań. Znajdź agencje specjalizujące się w influencer marketingu, które mają doświadczenie w Twojej branży i zrozumienie Twoich celów biznesowych.

Ocena portfolio. Sprawdź portfolio i case studies agencji, aby zrozumieć zakres ich doświadczenia i skuteczność poprzednich kampanii.

 • Spotkanie inicjalne i określenie celów

Spotkanie konsultacyjne. Nawiąż kontakt z agencją bądź agencjami, które oceniłeś pozytywnie podczas rozpoznania. Spotkaj się, aby przedyskutować Twoje cele, grupę docelową, oczekiwania i budżet.

Wyznaczenie celów kampanii. Jasno określ, co chcesz osiągnąć za pomocą kampanii influencer marketingowej.

 • Strategia i planowanie

Opracowanie strategii. Agencja opracuje strategię marketingową dopasowaną do Twoich celów, w tym wybór influencerów, rodzaje treści i harmonogram kampanii.

Zatwierdzenie planu. Przejrzyj i zatwierdź zaproponowany plan, w tym wybór influencerów i kreatywną koncepcję kampanii.

 • Implementacja i koordynacja

Koordynacja przez agencję. Agencja zajmie się wszelkimi szczegółami realizacji kampanii, od briefowania influencerów po monitorowanie ich pracy.

Komunikacja z influencerami. Agencja będzie Twoim pośrednikiem, zarządzającym komunikacją i współpracą z influencerami.

 • Monitorowanie i raportowanie

Śledzenie postępów. Agencja będzie monitorować postępy kampanii i dostarczać regularne raporty dotyczące wyników.

Analiza wyników. Dostarczane raporty będą zawierały szczegółowe analizy dotyczące zaangażowania, zasięgu i innych kluczowych wskaźników.

 • Ocena i optymalizacja

Ocena skuteczności. Na koniec kampanii agencja przeprowadzi ocenę jej efektywności i zasięgu.

Rekomendacje i ulepszenia. Na podstawie wyników agencja może zarekomendować zmiany i ulepszenia do przyszłych kampanii.

Influencer marketing w ecommerce: Podsumowanie

Influencer marketing może być doskonałym sposobem na dotarcie z produktem do grupy docelowej, zbudowanie świadomości marki oraz zaufania do niej, a finalnie – choć może to być rozciągnięte w czasie – zwiększenie sprzedaży. Współpracując z influencerami, musisz wykazać się cierpliwością, ale jeśli trafisz do właściwych osób, efekty kampanii mogą przerosnąć Twoje oczekiwania. Jeżeli jednak obawiasz się, że nie będziesz potrafił znaleźć, dobrać i oceniać influencerów, skontaktuj się lepiej z agencją specjalizującą się w influencer marketingu.

Redakcja merytoryczna
Artur Dąbrowski
Artur Dąbrowski

Artykuły na bloga Animails pisze cały nasz zespół, ale to ja czuwam nad ich jakością i poprawnością - zarówno językową, jak i merytoryczną.

Jeśli masz jakiekolwiek zastrzeżenia bądź sugestie dotyczące naszej pracy, napisz do mnie na :)