24mar

SEO sklepu internetowego. Na czym polega i co trzeba zrobić?

SEO sklepu internetowego jest nieodzownym elementem e-commerce, decydującym o widoczności w wynikach wyszukiwania. Skuteczne SEO może znacząco zwiększyć ruch na stronie, a co za tym idzie – liczbę konwersji, zarówno tych małych (jak zapis do newslettera), jak i dużych (przede wszystkim – sprzedaż).

SEO sklepu internetowego (a w zasadzie każdej witryny internetowej), to jeden z filarów strategii marketingowej, pozwalający budować silną markę oraz stale docierać do nowych, potencjalnych klientów. Kluczowe elementy SEO dla sklepu internetowego obejmują:

 • Dobór odpowiednich słów kluczowych. Zrozumienie, jakie frazy są wpisywane przez potencjalnych klientów w wyszukiwarkach, pozwala na dostosowanie treści na stronie tak, aby odpowiadały tym zapytaniom. Nie potrzebujesz do tego nawet zaawansowanych narzędzi, wystarczy przeglądarka Google!
 • Optymalizacja techniczna strony. Zapewnienie, że strona jest szybka, responsywna (dobrze wyświetla się na urządzeniach mobilnych) oraz łatwa w nawigacji, jest kluczowe dla pozycjonowania oraz dla użytkowników. Ważne jest również zapewnienie robotom (tzw. crawlerom), że na daną podstronę łatwo jest dotrzeć. To jednak tylko kilka aspektów, ponieważ techniczna strona SEO jest znacznie bardziej rozbudowana.
 • Budowanie wartościowego contentu. Treść na stronie powinna nie tylko zawierać odpowiednie słowa kluczowe, ale także być ciekawa, przydatna i angażująca dla odwiedzających. Treścią można dziś zdziałać cuda, a każda ma szansę na zwiększenie widoczności i ostatecznie to, na czym powinno ci zależeć w przypadku e-commerce najbardziej – konwersji i sprzedaży.
 • Optymalizacja treści i znaczników meta. Każda strona i produkt w sklepie internetowym powinien posiadać unikalne, optymalizowane tytuły i opisy meta, które są wyświetlane w wynikach wyszukiwania. Są to kluczowe elementy, które przyciągają uwagę użytkownika i zachęcają do kliknięcia w link.
 • Optymalizacja obrazów. Zdjęcia produktów oraz inne grafiki powinny być zoptymalizowane pod kątem rozmiaru i czasu ładowania, a także opatrzone opisami alt, aby pomóc robotom wyszukiwarek zrozumieć kontekst grafik.
 • Link building i SEO lokalne. Budowanie linków zwrotnych od stron o wysokiej reputacji oraz optymalizacja pod kątem SEO lokalnego (jeśli sklep działa także stacjonarnie) są ważnymi czynnikami wpływającymi na pozycję w wyszukiwarkach.

Blog marketing

Wybór platformy i jej wpływ na SEO

Dobór właściwej platformy e-commerce jest kluczowym krokiem w procesie budowania skutecznego sklepu internetowego, także z punktu widzenia SEO. Różne platformy oferują różne funkcje i możliwości optymalizacji, które mogą znacząco wpływać na widoczność w wyszukiwarkach. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jaka platforma do sklepu internetowego jest optymalna, zachęcamy Cię do zapoznania się z poprzednim tekstem. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z prowadzeniem biznesu w internecie, sprawdź, jak założyć sklep internetowy za darmo.

Jak platforma wpływa na optymalizację dla wyszukiwarek? Najważniejsze aspekty to:

 • Dostosowywanie struktury URL. Niektóre platformy pozwalają na łatwe dostosowanie URL-i do potrzeb SEO.
 • Szybkość ładowania strony. Platformy zoptymalizowane pod kątem szybkości ładowania stron mają przewagę w SEO.
 • Możliwości integracji z innymi narzędziami. Platformy pozwalające na łatwą integrację z narzędziami analitycznymi i marketingowymi są bardziej efektywne w pozycjonowaniu.
 • Optymalizacja na urządzenia mobilne. Platformy zapewniające responsywność i przyjazność dla użytkowników mobilnych są lepiej oceniane przez wyszukiwarki.

Struktura sklepu internetowego a SEO

Struktura sklepu internetowego odgrywa kluczową rolę w strategii SEO. Dobra organizacja strony nie tylko ułatwia klientom nawigowanie i znajdowanie produktów, ale również pomaga wyszukiwarkom lepiej rozumieć zawartość witryny, co ma bezpośredni wpływ na ranking w wynikach wyszukiwania. Struktura strony powinna odzwierciedlać hierarchię informacji, od głównych kategorii przez podkategorie aż do poszczególnych produktów.

Na co zwrócić uwagę, planując strukturę oraz funkcjonowanie sklepu?

 • Struktura URL. Adresy URL powinny być krótkie, logiczne i zawierać słowa kluczowe. Dobrze zorganizowana struktura URL ułatwia nie tylko nawigację użytkownikom, ale także indeksowanie przez wyszukiwarki.
 • Optymalizacja zdjęć produktów. W kontekście obrazów ważne są nie tylko alty. Wszystkie grafiki powinny być należycie skompresowane, aby strona szybko się ładowała, a ich nazwy powinny być jasne i zawierać słowa kluczowe.
 • Mobile-first. Pamiętaj o mobilnych użytkownikach. Przygotuj responsywną stronę i zoptymalizuj ją pod kątem urządzeń mobilnych. To również jest bardzo ważne dla algorytmów wyszukiwarek.
 • Użyteczność i UX. Łatwość nawigacji, klarowne CTA (call to action), intuicyjny układ strony – wszystko to wpływa na doświadczenia użytkowników i wskaźniki, takie jak czas spędzony na stronie czy współczynnik odrzuceń, które są brane pod uwagę przez algorytmy SEO.
 • Recenzje i oceny produktów. Integracja systemu recenzji i ocen produktów może zwiększyć zaufanie użytkowników oraz dostarczyć dodatkowe treści, bogate w słowa kluczowe.
 • Linkowanie wewnętrzne. Stworzenie silnej sieci wewnętrznych linków pomiędzy produktami, kategoriami i treściami bloga pomaga wyszukiwarkom w zrozumieniu struktury i hierarchii witryny. Udział wyspecjalizowanego SEOwca może mieć tu kluczowe znaczenie, gdyż wszystko należy po prostu dobrze zaplanować. Późniejsze naprawianie potencjalnych błędów będzie bardzo uciążliwe.
 • Szybkość ładowania strony. Optymalizacja szybkości ładowania strony, w tym kompresja obrazów, minimalizacja kodu JavaScript i CSS, to kluczowe elementy, które wpływają na pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania.
 • Meta opisy i tytuły kategorii. Tak jak w przypadku produktów, ważne jest, aby każda kategoria miała unikalny, zoptymalizowany pod kątem SEO tytuł i meta opis, przyciągające użytkowników i wyjaśniające zawartość kategorii.
 • Zachowanie semantyki Hx. Niezwykle istotne jest to, by trzymać się ogólnych zasad Google i UX. Nagłówki to bardzo istotny element każdej strony internetowej, w szczególności e-commerce.

Link building w sklepie internetowym

Link building, czyli proces zdobywania linków zwrotnych z innych stron internetowych, jest kluczowym elementem strategii SEO dla każdego sklepu internetowego. Linki te są traktowane przez wyszukiwarki jako rodzaj „głosu zaufania” i mogą znacząco wpływać na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

Znaczenie linków zwrotnych w kontekście SEO nie można przecenić. Wyszukiwarki, takie jak Google, używają linków jako jednego z głównych kryteriów oceny jakości i wiarygodności strony. Strony, które otrzymują wiele linków zwrotnych z innych renomowanych witryn, są często postrzegane jako bardziej zaufane i wartościowe, co przekłada się na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Jednakże nie wszystkie linki są równe – wyszukiwarki biorą pod uwagę zarówno jakość, jak i kontekst linkującej strony.

Strategie zdobywania wartościowych linków obejmują:

 • Tworzenie wartościowych treści. Wysokiej jakości, unikalne treści, takie jak szczegółowe poradniki, badania branżowe czy interesujące infografiki, naturalnie przyciągają linki z innych stron.
 • Współpraca z influencerami i blogerami. Partnerstwo z wpływowymi osobami w branży może przynieść linki zwrotne oraz zwiększyć widoczność marki.
 • Udział w branżowych forach i dyskusjach. Aktywność w społecznościach online, gdzie można dzielić się wiedzą i doświadczeniem, często prowadzi do naturalnego zdobywania linków.
 • Guest blogging. Pisanie artykułów gościnnych na renomowanych blogach branżowych to kolejny sposób na zdobycie cennych linków.
 • Linki z katalogów branżowych i lokalnych stron. Rejestracja w wysokiej jakości katalogach branżowych może przynieść wartościowe linki zwrotne.
 • Analiza konkurencji. Zrozumienie, skąd konkurenci zdobywają swoje linki, może dać wskazówki co do potencjalnych źródeł linków dla własnej strony.

Warto zaznaczyć, że link building to proces długoterminowy, który wymaga ciągłego zaangażowania. Zdobywanie linków wysokiej jakości z powiązanych tematycznie stron jest kluczowe dla budowania silnego profilu linkowego, mającego pozytywny wpływ na SEO sklepu internetowego.

Social Media marketing analiza

Analiza i monitoring efektów SEO

Aby skutecznie zarządzać i optymalizować SEO sklepu internetowego, musisz nieustannie monitorować i analizować efekty podejmowanych działań. Zrozumienie, jak zmiany na stronie wpływają na ruch i pozycję w wyszukiwarkach, pozwoli Ci na szybkie dostosowywanie strategii i maksymalizowanie efektywności działań SEO.

Narzędzia do monitorowania pozycji i ruchu odgrywają kluczową rolę w tej analizie. Istnieje wiele rozwiązań, które pozwalają śledzić kluczowe wskaźniki. Na przykład:

 • Google Analytics. To bezpłatne narzędzie pozwala na szczegółową analizę ruchu na stronie, w tym źródeł ruchu, zachowań użytkowników i wskaźników konwersji.
 • Google Search Console. Dostarcza informacji o tym, jak strona jest widziana przez Google, w tym dane o pozycjach w wynikach wyszukiwania, klikalności i błędach na stronie.
 • SEMrush, Ahrefs, Senuto. Profesjonalne narzędzia SEO oferujące zaawansowane funkcje, w tym analizę konkurencji, monitorowanie słów kluczowych, analizę linków zwrotnych i wiele innych.

Analiza danych i dostosowywanie strategii jest procesem ciągłym. Kluczowe dane do analizy to:

 • Pozycje słów kluczowych. Musisz wiedzieć, które słowa kluczowe przynoszą najwięcej ruchu i jakie jest ich miejsce w wynikach wyszukiwania (jakie jest teraz, ale i jak zmienia się w szerszej perspektywie)
 • Ruch na stronie. Analiza źródeł ruchu (organiczny, płatny, bezpośredni, z mediów społecznościowych) i zachowania użytkowników na stronie.
 • Wskaźniki konwersji. Monitorowanie, jak ruch na stronie przekłada się na rzeczywiste konwersje, np. sprzedaż produktów.
 • Linki zwrotne. Analiza profilu linkowego strony, sprawdzanie jakości i ilości linków zwrotnych.

Powinieneś stale dostosowywać strategię SEO do wniosków powstałych w wyniku monitoringu i analizy. Z czasem możesz zdecydować o zmianie sposobu optymalizacji słów kluczowych, poprawie treści na stronie, modyfikacji strukturę witryny czy o zwiększeniu wysiłków w zakresie link buildingu.

Sklep internetowy za darmo

Prawne aspekty SEO

Choć przeważnie się je pomija, prawne aspekty SEO odgrywają istotną rolę w procesie optymalizacji sklepu internetowego. Chociaż głównym celem SEO jest poprawa widoczności w wyszukiwarkach, ważne, aby wszystkie działania były zgodne z obowiązującymi przepisami. O czym musisz pamiętać?

Regulamin sklepu internetowego a SEO

Regulamin sklepu nie tylko stanowi niezbędny element z punktu widzenia prawa, ale może również wpływać na SEO. Warto zadbać o to, aby był jasny, zrozumiały i dostępny dla użytkowników. Dobrze napisany regulamin, zawierający odpowiednie słowa kluczowe, może przyczynić się do lepszej optymalizacji strony. Ponadto regulamin zgodny z obowiązującymi przepisami minimalizuje ryzyko potencjalnych sporów prawnych, które mogą negatywnie wpłynąć na reputację sklepu w internecie (i nie tylko).

Zgodność działań SEO z prawem

Wszystkie techniki SEO stosowane na stronie sklepu internetowego powinny być zgodne z obowiązującymi przepisami prawnymi i wytycznymi wyszukiwarek. Należy unikać praktyk określanych jako „black hat SEO”, takich jak nadmierne stosowanie słów kluczowych (keyword stuffing), ukrywanie tekstu czy tworzenie fałszywych stron (doorway pages). Takie techniki mogą prowadzić do sankcji ze strony wyszukiwarek, w tym do obniżenia pozycji strony lub nawet do jej usunięcia z wyników wyszukiwania.

Prawo autorskie i własność intelektualna

Oczywiście równie ważne jest przestrzeganie przepisów dotyczących praw autorskich i własności intelektualnej. Wszystkie treści, grafiki, zdjęcia produktów muszą być oryginalne lub użyte z odpowiednią licencją i zgodą autorów. Naruszenie praw autorskich może skutkować nie tylko problemami prawnymi, ale również negatywnie wpływać na ranking strony.

Zgodność działań SEO z prawem i przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych, takimi jak RODO, również jest istotna. Należy zadbać o to, aby wszystkie zebrane dane były przetwarzane zgodnie z prawem, a informacje o ich przetwarzaniu były jasno przedstawione użytkownikom.

SEO sklepu internetowego – co zrobić samemu, a co zlecić specjaliście?

To, które aspekty SEO w sklepie internetowym można realizować samodzielnie, a które lepiej zlecić specjaliście, zależy od wielu czynników, w tym od dostępnych zasobów, umiejętności i czasu. Jednak z grubsza, bazując na doświadczeniu, podzielilibyśmy te zadania następująco:

Czynności, które możesz wykonywać sam:

 • Podstawowa optymalizacja treści. Wprowadzanie słów kluczowych, tworzenie atrakcyjnych opisów produktów i kategorii.
 • Zarządzanie blogiem. Pisanie i publikowanie regularnych wpisów, które są wartościowe dla odbiorców i przede wszystkim zoptymalizowane pod SEO.
 • Podstawowy link building. Pisanie artykułów gościnnych, aktywność na forach branżowych, tworzenie treści, które naturalnie zdobywają linki.
 • Monitorowanie wyników. Używanie narzędzi takich jak Google Analytics i Google Search Console do śledzenia ruchu na stronie i efektywności SEO.

Czynności, które warto zlecić specjalistom:

 • Zaawansowana analiza konkurencji. Badanie strategii i pozycji konkurentów w wynikach wyszukiwania.
 • Zaawansowany plan contentowy. Jeśli już zaczniemy tworzyć bloga samodzielnie, ale niezbyt dobrze znamy się na tym, dlaczego właśnie te konkretne artykuły są nam potrzebne, warto zlecić agencji stworzenie planu contentowego w oparciu o indywidualne potrzeby. Dobra agencja SEO nie tylko wskaże, jakie frazy kluczowe warto opisać, ale również je pogrupuje w klastry i stworzy swoistą kopalnie wiedzy za Ciebie!
 • Zaawansowana optymalizacja techniczna. Poprawa szybkości ładowania strony, optymalizacja dla urządzeń mobilnych, rozwiązywanie problemów technicznych.
 • Zaawansowane strategie link buildingu. Pozyskiwanie wartościowych linków zwrotnych z autorytatywnych źródeł.
 • Szczegółowa analiza i dostosowywanie strategii SEO. Dostosowywanie strategii pod kątem zmieniających się algorytmów wyszukiwarek i trendów rynkowych.

Specjalista SEO w e-commerce – co może dla Ciebie zrobić?

Dobry specjalista SEO jest w stanie zdziałać cuda, ale nie dlatego, że jego wujek pracuje w Google i zdradza mu sekrety, których żaden specjalista SEO nie zna, ale dlatego, że zna optymalną ścieżkę rozwoju dla zdecydowanej większości biznesów – i nie chodzi już wyłącznie o SEO sklepu internetowego. Co taka osoba jest w stanie dla Ciebie zrobić?

Sprawdzi stan techniczny zaawansowanymi narzędziami, będzie wiedział, w jaki sposób pokierować programistą, żeby naprawić błędy negatywnie wpływające na SEO. Należy pamiętać, że techniczna strona SEO to fundament, na którym dopiero kładziemy kolejne warstwy i cegły. Wszystko, co zostanie zbudowane na kiepskiej stronie po prostu runie.

Przygotuje optymalny plan działania w oparciu o zebrane dane z profesjonalnych narzędzi. Dotyczy to zarówno wdrożenia nowych rzecz od strony technicznej, ale również czystej treści.

Pomoże Ci zrozumieć, dlaczego dana treść jest stworzona pod SEO, a inna nie.

E-commerce

SEO sklepu internetowego – Podsumowanie

Efektywna strategia SEO dla sklepu internetowego jest niezbędna w dzisiejszym, cyfrowym krajobrazie biznesowym. Najważniejsze wnioski, które powinieneś zapamiętać po lekturze tego artykułu, są następujące:

 1. SEO jest procesem ciągłym. Optymalizacja dla wyszukiwarek nie jest jednorazowym zadaniem, ale wymaga regularnego monitorowania, analizy i dostosowywania strategii.
 2. Wybór odpowiedniej platformy. Platforma e-commerce ma znaczący wpływ na możliwości SEO, dlatego należy dokładnie przeanalizować dostępne opcje i wybrać tę, która najlepiej odpowiada potrzebom biznesowym i optymalizacyjnym.
 3. Znaczenie treści i struktury strony. Wysokiej jakości treści, dobrze zorganizowana struktura witryny oraz optymalizacja techniczna są fundamentem skutecznego SEO.
 4. Aspekty prawne. Zgodność działań SEO z prawem nie tylko chroni przed możliwymi sankcjami, ale również buduje zaufanie i reputację marki.

W dalszym rozwoju sklepu internetowego – także z punktu widzenia SEO – ważne jest:

 1. Regularne aktualizowanie i optymalizowanie treści. Aby utrzymać i poprawić pozycję w wyszukiwarkach, treści na stronie powinny być regularnie aktualizowane i optymalizowane pod kątem aktualnych trendów i algorytmów SEO.
 2. Inwestycja w mobile-first i UX. W dobie dominacji urządzeń mobilnych zapewnienie doskonałego doświadczenia użytkownika na urządzeniach mobilnych jest kluczowe.
 3. Zintegrowane podejście do marketingu online. SEO powinno być częścią szerszej strategii marketingu cyfrowego, obejmującej social media marketing, content marketing, email marketing i inne.
 4. Edukacja i świadomość. Śledzenie najnowszych trendów w SEO i e-commerce, uczestnictwo w branżowych konferencjach i szkoleniach, aby być na bieżąco z najlepszymi praktykami i nowymi technologiami.

Skuteczna strategia SEO jest kluczem do sukcesu w świecie e-commerce. Jej realizacja może kosztować dużo czasu i pieniędzy, ale prawdopodobnie – jeśli wykonana optymalnie – przełoży się na ciągły wzrost ruchu w sklepie internetowym. Wartościowy, a nie trafiający na Twoją stronę WWW z przypadku. O to przecież w tym wszystkim chodzi, prawda?

Tak więc nawet się nie zastanawiaj, tylko inwestuj w SEO – w takim stopniu, w jakim tylko możesz. Jeśli zrobisz to mądrze, możesz być pewien, że zobaczysz efekty swoich działań. Za miesiąc, za kwartał, za rok? Trudno powiedzieć, bo każdy specjalista czy nawet początkujący obiera indywidualną strategię. Dla małych biznesów, dopiero rozpoczynających swoją przygodę z SEO, wyniki mogą zadziwiać już po kilku miesiącach od wdrożenia strategii – i to naprawdę niskim kosztem. Jeśli tego właśnie szukasz, skontaktuj się z nami!

Redakcja merytoryczna
Artur Dąbrowski
Artur Dąbrowski

Artykuły na bloga Animails pisze cały nasz zespół, ale to ja czuwam nad ich jakością i poprawnością - zarówno językową, jak i merytoryczną.

Jeśli masz jakiekolwiek zastrzeżenia bądź sugestie dotyczące naszej pracy, napisz do mnie na :)