28mar
e-commerce

Marketing w sklepie internetowym. O czym należy pamiętać?

Sukces w ecommerce nie jest dziełem przypadku, lecz wynikiem przemyślanych, zaplanowanych i dobrze zrealizowanych strategii marketingowych. Co powinieneś mieć na uwadze, planując i realizując strategię marketingową sklepu internetowego?

Zrozumienie i właściwe wykorzystanie narzędzi/kanałów takich, jak kampanie performance, media społecznościowe, email marketing, guerilla marketing czy content marketing, to fundament efektywnej działalności w handlu internetowym. Każdy z nich ma potencjał, który możesz wykorzystać do rozwoju biznesu – budowania świadomości marki, sprowadzania nowych klientów oraz ciągłego zwiększania sprzedaży. Zróbmy przegląd możliwości, które możesz przekuć w biznesowy sukces.

Performance marketing w ecommerce

Performance marketing – czyli kampanie reklamowe zorientowane na wykonanie przez użytkownika określonego działania (jak wejście na stronę czy dokonanie zakupu) – to kluczowe narzędzie w arsenale każdego marketera ecommerce, umożliwiające bezpośrednie mierzenie efektów działań marketingowych. Odpowiednio zrealizowane, kampanie tego typu mogą znacząco zwiększyć ruch na stronie, konwersję czy sprzedaż.

Google Ads – precyzyjne targetowanie i konwersja

Wykorzystaj Google Ads, aby trafić do potencjalnych klientów, którzy aktywnie szukają Twoich produktów. Skup się na dobrze dobranej strategii słów kluczowych, zgodnej z zamiarami zakupowymi Twoich klientów. Używaj narzędzi takich jak Google Keyword Planner, aby zidentyfikować frazy o wysokiej intencji zakupowej. Pamiętaj o optymalizacji strony docelowej – upewnij się, że jest ona zgodna z treścią reklam i zapewnia łatwą ścieżkę konwersji.

Facebook Ads – zaawansowane segmentowanie i angażowanie

Skutecznie przyciągniesz uwagę i zaangażujesz klientów, używając Facebook Ads. Wykorzystaj zaawansowane opcje targetowania, takie jak Lookalike Audiences, aby dotrzeć do użytkowników podobnych do Twoich obecnych klientów. Eksperymentuj z różnymi formatami reklam, takimi jak karuzele czy reklamy wideo, aby zwiększyć ich atrakcyjność wizualną i skuteczność.

Instagram Ads – wizualne doznania i storytelling

Na Instagramie wykorzystaj siłę wizualnego storytellingu. Użyj zdjęć produktów wysokiej jakości i kreatywnych opisów, aby stworzyć przekonującą narrację. Pamiętaj, że użytkownicy Instagrama cenią autentyczność i kreatywność. Twoje reklamy powinny być oryginalne, ale zarazem spójne z marką.

Retargeting – maksymalizacja szans na konwersję

Wykorzystaj retargeting, aby utrzymać Twoją markę w świadomości tych, którzy odwiedzili już Twoją stronę, ale nie dokonali zakupu. Skonfiguruj piksel retargetingowy na Twojej stronie i użyj go do ponownego targetowania na platformach takich jak Google i Facebook. To zwiększy szanse na konwersję, ponieważ pozwoli Ci docierać do osób już zainteresowanych Twoją ofertą.

Monitoring i optymalizacja kampanii

Nie zapomnij o ciągłym monitoringu i optymalizacji Twoich kampanii. Analizuj wskaźniki takie jak CTR, CPC, ROAS, aby ocenić ich efektywność i dokonać niezbędnych korekt. Testuj różne podejścia – od testów A/B kreacji po eksperymenty z różnymi segmentami odbiorców.

Marketing

Media społecznościowe jako narzędzie marketingu w ecommerce

Media społecznościowe są nie tylko platformami do komunikacji, ale także potężnymi narzędziami marketingowymi, które umożliwiają budowanie marki i angażowanie klientów w świecie ecommerce. Umiejętnie wykorzystane media społecznościowe mogą być kluczem do zwiększenia sprzedaży i budowania lojalności klientów.

Facebook – rozwijanie interakcji i budowanie społeczności

Facebook nadal pozostaje jedną z najpotężniejszych platform ecommerce. Wykorzystaj jego zaawansowane narzędzia do segmentacji odbiorców i targetowania reklam. Stwórz grupy i społeczności skupione wokół Twojej marki, aby budować głębsze relacje z klientami. Wykorzystaj Facebook Insights do analizy zachowań i preferencji Twojej grupy docelowej, aby lepiej dopasować do nich treść i ofertę.

Instagram – showcasing produktów i lifestyle marketing

Instagram to idealne miejsce do prezentacji produktów w atrakcyjny wizualnie sposób. Użyj wysokiej jakości zdjęć i krótkich filmów, aby opowiedzieć historię Twojej marki. Wykorzystaj funkcje takie jak Instagram Shopping, aby bezpośrednio łączyć posty z produktami w Twoim sklepie. Użyj Instagram Stories, aby pokazać kulisy pracy w Twoim sklepie lub szybkie promocje.

LinkedIn – budowanie marki wśród profesjonalistów

Jeśli kierujesz swoją ofertę nie (tylko) do osób fizycznych, ale (też) do firm, powinieneś zaangażować się w działalność na LinkedInie. To platforma zarówno budowania relacji biznesowych, jak i promowania firm, produktów oraz usług. Użyj jej do publikowania artykułów, studiów przypadku czy raportów, które pokażą Twoją wiedzę i pokażą, że jesteś autorytetem w swojej dziedzinie.

Twitter – szybka komunikacja i obsługa klienta

Twitter jest świetny do szybkiej komunikacji z klientami. Wykorzystaj tę platformę do udzielania szybkich odpowiedzi na pytania klientów, publikowania aktualizacji i informacji o promocjach. Użyj Twitter Analytics, aby śledzić, jakie treści najbardziej rezonują z Twoją grupą docelową.

TikTok – nowa fala wizualnego storytellingu

TikTok szybko zdobywa popularność wśród marek ecommerce, m.in. dlatego, że oferuje nowe możliwości wizualnej prezentacji produktów. Użyj krótkich, kreatywnych filmów, aby pokazać produkty w akcji, wykorzystując przy tym popularne trendy i hashtagi.

Content Marketing

Content marketing w ecommerce

Content marketing w ecommerce to potężne narzędzie do budowania zaufania, wartości i autorytetu marki, a także do przyciągania i utrzymywania uwagi klientów. Skuteczny content marketing łączy wartościowe informacje z przemyślanymi strategiami sprzedażowymi.

Tworzenie wartościowych treści

Edukacja i informacja. Twórz treści, które edukują i informują zarówno o Twoich produktach, jak i o rozwoju branży czy trendach w danej dziedzinie. Sam powinieneś wiedzieć najlepiej, co może zainteresować Twoich klientów. Blog, poradniki w PDF, atrakcyjne infografiki czy webinary – to wszystko świetne sposoby na przekazanie wartościowych, pomocnych informacji, a jednocześnie na promocję sklepu i jego oferty. Storytelling i emocje. Opowiadaj historie związane z Twoją marką i sprzedawanymi produktami. Opowieści, które wywołują emocje, łatwiej zapadają w pamięć i skuteczniej budują relacje z odbiorcami.

SEO, dystrybucja i interakcje z odbiorcami

Optymalizacja treści pod SEO. Upewnij się, że Twoje treści są zoptymalizowane pod kątem SEO. Wykorzystuj odpowiednie słowa kluczowe, aby poprawić widoczność w wynikach wyszukiwania. To, jak wygląda SEO sklepu internetowego już przedstawiliśmy

 • Linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne. Buduj linkowanie wewnętrzne między treściami na Twojej stronie oraz zewnętrzne, aby zwiększyć autorytet i pozycjonowanie w wyszukiwarkach.
 • Promocja treści w mediach społecznościowych. Wykorzystuj media społecznościowe do promowania swoich treści. To doskonały sposób na zwiększenie zasięgu i zaangażowania.
 • Interakcje z odbiorcami. Zachęcaj do interakcji poprzez komentarze, udostępnienia i dyskusje, aby zwiększyć zasięg i zaangażowanie wokół Twoich treści.
 • Newslettery i kampanie emailowe. Wykorzystuj email marketing do dystrybucji treści. Regularne newslettery z wartościowymi informacjami mogą zwiększyć lojalność klientów i przyciągnąć ich na Twoją stronę.

Mierzenie efektów content marketingu

Mierzenie efektów content marketingu jest kluczowym elementem, który pozwala na optymalizację i skuteczne dostosowanie strategii do potrzeb Twojej grupy docelowej. Regularna analiza treści, które rezonują z Twoją grupą docelową, jest niezbędna, jeśli chcesz (a chcesz, prawda?) zrozumieć, co naprawdę przyciąga uwagę i angażuje klientów.

Skup się na wskaźnikach takich jak ruch na stronie, który pokaże, ile osób przyciągnęła dana treść, oraz czas spędzony na stronie, który jest wskaźnikiem zaangażowania i zainteresowania treścią. Z kolei konwersje, czyli liczba działań podjętych przez użytkowników po skonsumowaniu treści (np. zakup produktu, zapis na newsletter), dadzą Ci wiedzę na temat skuteczności treści w prowadzeniu do konkretnych celów biznesowych.

Email marketing w ecommerce

O email marketingu piszemy bardzo dużo w innych artykułach na blogu, dlatego tutaj przedstawimy tylko skrótowo kluczowe kwestie, które powinieneś mieć na uwadze. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat newsletterów, mailingów czy marketing automation, zapraszamy do przeglądu bazy tekstów na naszym blogu 🙂

Email marketing można – w największym uproszczeniu – podzielić na dwie części: ten skierowany do bazy własnej (czyli do Twoich klientów, którzy wyrazili zgodę na komunikację) oraz ten skierowany do baz zewnętrznych (czyli do tych zebranych, a następnie zarządzanych przez firmy trzecie). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby realizować jedną i drugą jednocześnie. To, jaka baza maili będzie najlepsza, opisaliśmy w innym artykule.

O czym pamiętać, planując email marketing do bazy własnej, a na co zwrócić uwagę, myśląc o odpłatnej wysyłce do bazy zewnętrznej?

Email marketing skierowany do bazy własnej

Budowa bazy adresowej – Zbieranie adresów email.

Aktywnie zbieraj adresy email poprzez zapisy na stronie, w procesie zakupu i przy okazji innych inicjatyw marketingowych, pamiętając o zgodności z prawem, w tym z rozporządzeniem, które swego czasu spędziło sen z powiek większości właścicieli biznesów online – RODO. Odbiorcy newslettera muszą wyrazić niezbędne zgody. Wysyłając kampanie mailingowe do osób, które tych zgód nie wyraziły, narażasz się na wysokie kary.

Jakość nad ilością. Skup się na zbieraniu adresów osób rzeczywiście zainteresowanych Twoją ofertą, co zwiększy zaangażowanie i wskaźniki otwarć oraz kliknięć. Zachęć użytkowników do zapisania się na newsletter, proponując w zamian coś wartościowego (np. rabat na zakupy albo ciekawy raport), ale nie licz na to, że baza zbudowana naprędce, np. poprzez konkursy na Facebooku albo typowe rozdawnictwo, będzie miała jakąś wartość z biznesowego punktu widzenia.

Wygląd i zawartość newslettera

Wartościowa treść i regularność. Mieszaj informacje o promocjach z użytecznymi treściami, przestrzegając regularnego harmonogramu wysyłek. Ale nic po wartościowej treści, jeśli odbiorca nie otworzy wiadomości. Dlatego pamiętaj, że najważniejszych elementach, które decydują o otwieralności. Są to: temat (przede wszystkim), preheader oraz pole nadawcy. Skuteczny newsletter jest bardzo ważny, nie bagatelizuj go!

Design. A gdy odbiorca otworzy wiadomość, istotne staje się to, co w niej zawrzesz, ale także to, w jaki sposób to zrobisz. Projektowanie newsletterów to temat rzeka, ale tak pokrótce. Pamiętaj, że korzyści zawsze powinny być na wierzchu, mocno wyeksponowane i poparte łatwymi do zauważenia i kliknięcia wezwaniami do działania (CTA). Te ostatnie najczęściej przyjmują formę przycisków z krótkimi, ale zachęcającymi tekstami (jak “skorzystaj z promocji” czy “odbierz prezent”). Skuteczne CTA poznasz we wcześniej stworzonym, znacznie obszerniejszym artykule 🙂

Mobile friendly. Żyjemy w epoce smartfonów. To na nich najczęściej sprawdzamy pocztę. To na nich konsumujemy newslettery, które nas zainteresują. Miej to na uwadze, przygotowując szablon newslettera. Aby wyświetlał się on poprawnie na małych ekranach, powinieneś zadbać o jego responsywność, a co najmniej o to, aby był “mobile friendly”.

Dostarczalność maili

Uwierzytelnienie. Na samym wstępie koniecznie uwierzytelnij domenę w narzędziu, którego używasz do wysyłki. To kluczowa kwestia, decydująca w bardzo dużym stopniu o tym, czy Twoje maile będą wpadać do inboksa, czy do spamu.

Reputacja nadawcy i higiena bazy. Przede wszystkim dbaj o reputację nadawcy i regularnie czyść bazę z nieaktywnych adresów, aby utrzymać wysoką dostarczalność. Do wysyłki używaj zaufanych narzędzi, które na bieżąco dbają o reputację swoich serwerów wysyłkowych.

Mailingi do baz zewnętrznych

Zanim zdecydujesz się na wysyłkę do bazy zewnętrznej, przejdź punkt po punkcie przez poniższą listę:

 • Dokładna weryfikacja dostawcy. Wybierz wiarygodnego, istniejącego długo na rynku dostawcę bazy danych. Sprawdź opinie innych klientów i historię współpracy z podobnymi firmami.
 • Wybór bazy adresowej. Upewnij się, że baza danych jest zgodna z Twoją grupą docelową. Dostawca powinien umożliwiać segmentację bazy pod kątem demograficznym, zainteresowań czy historii zakupów, pozwalając Ci bardziej precyzyjnie dotrzeć do potencjalnych klientów.
 • Legalność bazy. Dowiedz się, skąd dostawca pozyskał adresy email i czy zostały one zgromadzone w legalny sposób. Unikaj baz, które mogą zawierać nielegalnie pozyskane adresy. Wiarygodny dostawca powinien bez jakichkolwiek oporów przedstawić wszystkie szczegóły.
 • Weryfikacja zgodności z RODO. Upewnij się, że kampanie są zgodne z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO). Dostawca powinien zapewniać, że osoby, których dane posiada, wyraziły zgodę na otrzymywanie komunikacji marketingowej.
 • Transparentność i wiarygodność. Pamiętaj, że jako nadawca jesteś współodpowiedzialny za zgodność z przepisami o ochronie danych. W komunikacji mailowej jasno informuj o swojej marce i celu wiadomości. W górnej części projektu zamieść logo, a w stopce – dane firmowe.
 • Dostosowanie komunikatu. Dostosuj treść emaili do profilu odbiorców, tak jakbyś pisał do swoich klientów. Wykorzystaj dostępne informacje, aby stworzyć komunikat, który odpowie na ich potrzeby i zainteresowania.

Marketing dla ecommerce

Guerilla marketing w ecommerce

Co to jest guerilla marketing? Marketing partyzancki w ecommerce to kreatywne i często niskobudżetowe strategie, które mają na celu zaskoczenie potencjalnych klientów i wywołanie silnego, emocjonalnego oddziaływania. Guerilla marketing może być efektywnym sposobem na dotarcie do nowych grup klientów i wyróżnienie się na tle konkurencji.

Wykorzystanie nietypowych kanałów

Kreatywne akcje. Myśl poza utartymi schematami. Wykorzystaj nietypowe miejsca i sytuacje, aby dotrzeć do swoich klientów w nieoczekiwany sposób. Może to być niekonwencjonalna reklama w miejscach publicznych, zaskakująca akcja w mediach społecznościowych czy nieoczekiwane partnerstwo.

Zintegrowane kampanie. Połącz partyzantkę z innymi działaniami marketingowymi. Akcje w przestrzeni publicznej mogą być wspierane kampaniami w social mediach, email marketingiem lub na stronie WWW, tworząc spójny i wielowymiarowy przekaz.

Budowanie angażujących doświadczeń

Interaktywność. Stwórz doświadczenia, które zachęcają do interakcji i udziału. Pozwól potencjalnym klientom nie tylko obserwować, ale także być częścią Twojej akcji marketingowej.

Storytelling. Opowiedz historię za pomocą swojej kampanii. Marketing partyzancki często opiera się na silnym, emocjonalnym przekazie, który zostaje zapamiętany i często także przekazywany dalej.

Wykorzystanie potęgi mediów społecznościowych

Wiralowość. Projektuj swoje akcje guerilla marketingowe z myślą o ich potencjale wiralowym. Media społecznościowe są potężnym narzędziem, które może pomóc rozprzestrzenić Twój przekaz.

Zaangażowanie influencerów. Rozważ współpracę z influencerami, aby zwiększyć zasięg i wiarygodność Twojej kampanii. Wsparcie tych najbardziej rozpoznawalnych może się wiązać z dużymi kosztami, ale to inwestycja z dużymi szansami na zwrot.

Mierzenie efektów

Analiza i optymalizacja. Mimo, że guerilla marketing może być trudniejszy do zmierzenia niż tradycyjne metody, staraj się śledzić jego wpływ na ruch na stronie, sprzedaż, a także na postrzeganie marki.

Optymalizacja strony WWW w ecommerce

Optymalizacja strony internetowej jest kluczowym elementem strategii ecommerce, mającym na celu nie tylko przyciągnięcie klientów, ale również zapewnienie im płynnej i przyjaznej ścieżki zakupowej. Efektywnie zoptymalizowana strona to podstawa do zwiększenia konwersji, poprawy doświadczeń użytkowników i budowania zaufania do marki.

Łatwa, intuicyjna nawigacja. Upewnij się, że Twoja strona jest intuicyjna i łatwa w obsłudze. Klienci powinni bez problemu odnaleźć poszukiwane produkty i informacje.

Optymalizacja szybkości ładowania. Szybkość ładowania strony ma kluczowe znaczenie. Optymalizuj obrazy, korzystaj z kompresji plików i zadbaj o wydajny hosting, aby zapewnić szybkie ładowanie. Czasem wystarczy optymalizacja strony, a jeśli to nie pomaga, może się okazać, że potrzebujesz wydajniejszego VPS-a.

Optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych. W dobie smartfonów Twoja strona musi być w pełni responsywna i przyjazna dla użytkowników mobilnych. Ułatwi to zakupy na mniejszych ekranach i wpłynie pozytywnie SEO.

Optymalizacja treści i struktury strony (także pod SEO). Zadbaj o to, aby Twoja strona była zoptymalizowana pod kątem SEO. Używaj odpowiednich słów kluczowych, optymalizuj tagi tytułów i opisy meta, a także zadbaj o czytelną strukturę URL.

Certyfikaty SSL i bezpieczne płatności. Zainwestuj w certyfikaty SSL, aby zapewnić bezpieczeństwo danych klientów. Pokaż ikony bezpiecznych płatności, aby zbudować zaufanie. Przygotuj kilka możliwych rodzajów płatności, w tym opcję zakupów ratalnych (najlepiej także 0%).

Widoczne i przekonujące CTA. Użyj wyraźnych i przekonujących wezwań do działania (CTA), aby zachęcić klientów do zakupów, zapisów na newsletter czy kontaktu. Upewnij się, że są łatwo widoczne i klarownie przedstawiają korzyść.

Wysokiej jakości zdjęcia i opisy produktów. Zapewnij wysokiej jakości zdjęcia produktów i przekonujące, szczegółowe opisy. Pokaż produkty z różnych perspektyw i zapewnij możliwość powiększenia, aby klienci mogli dokładnie obejrzeć szczegóły. W przypadku wielu produktów (np. elektroniki) przyda się też szczegółowa specyfikacja.

Marketing dla ecommerce

Marketing dla ecommerce – co zrobić samemu, a co zlecić agencji?

Marketing sklepu internetowego to złożona dziedzina, która wymaga zarówno strategicznego myślenia, jak i specjalistycznych umiejętności. Istnieją jednak pewne aspekty, które możesz efektywnie zarządzać samodzielnie, a inne, które często lepiej jest zlecić agencji lub specjaliście.

Czynności, które możesz wykonywać samodzielnie:

 • Media społecznościowe. Zarządzanie profilami sklepu, tworzenie treści, interakcja z obserwatorami.
 • Treści i blogowanie. Pisanie artykułów, tworzenie treści wideo, fotografia produktowa.
 • Prosty email marketing. Nieskomplikowane kampanie emailowe wyślesz bez problemu sam, korzystając np. z kreatorów drag & drop dostępnych w narzędziach. Możesz zatrudnić agencję email marketingową do wdrożenia szablonu newslettera, komunikacji powitalnej czy formularzy zapisu do newslettera, natomiast zlecenie regularnych wysyłek newslettera ekspertom będzie miało sens, gdy zbudujesz bazę co najmniej kilku tysięcy adresów email.
 • Podstawowe SEO. Optymalizacja treści na stronie, badanie słów kluczowych, tworzenie linków wewnętrznych, outreach, tworzenie zewnętrznych blogów linkujących i PBN.
 • Marketing produktu. Tworzenie opisów produktów, zarządzanie recenzjami klientów.

Czynności, które lepiej zlecić specjalistom:

 • Zaawansowane SEO i SEM. Skomplikowane strategie link buildingu, optymalizacja techniczna strony, tworzenie content planów, zarządzanie płatnymi kampaniami.
 • Kampanie performance. Zarządzanie i optymalizacja płatnych kampanii reklamowych w Google Ads czy w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, LinkedIn).
 • Zaawansowany content marketing. Tworzenie strategii treści, SEO copywriting, zaawansowana analityka treści.
 • Zaawansowany email marketing i marketing automation. Kampanie newsletterowe o wyższym poziomie złożoności, wymagające większej wiedzy czy oparte na analizie danych, a także wdrożenia marketing automation. Jeśli masz bazę co najmniej kilku tysięcy adresów email, rozważ zatrudnienie agencji email marketingowej.
 • Guerilla marketing. Tworzenie i realizacja kreatywnych, niskobudżetowych kampanii marketingowych.
 • Optymalizacja strony WWW. Projektowanie UI/UX, optymalizacja mobilna, techniczne SEO.
 • Analiza danych i optymalizacja konwersji. Zaawansowane analizy, testowanie A/B, optymalizacja ścieżki zakupowej.

Marketing dla ecommerce – checklista

Podsumowując, marketing dla ecommerce jest złożonym i dynamicznym procesem, który wymaga zintegrowanego podejścia i ciągłej adaptacji do zmieniającego się rynku i zachowań konsumentów. Poniżej zamieszczamy coś w rodzaju checklisty, dzięki której nie pominiesz żadnego istotnego punktu podczas budowania i realizowania strategii marketingowej:

Kampanie performance:

 • Wykorzystanie Google Ads i Facebook Ads do precyzyjnego targetowania i zwiększania konwersji.
 • Znaczenie szybkiej reakcji i interakcji z klientami na Twitterze.
 • Wykorzystanie Instagrama i TikToka do wizualnej prezentacji produktów.

Social media:

 • Budowanie marki i angażowanie klientów poprzez Facebook, Instagram, LinkedIn i inne platformy.
 • Regularna i spójna komunikacja, autentyczność oraz interakcja z odbiorcami.

Content marketing:

 • Tworzenie wartościowych treści edukacyjnych i informacyjnych.
 • Optymalizacja treści pod SEO i wykorzystanie mediów społecznościowych do ich promocji.

Email marketing:

 • Budowanie wartościowej bazy adresowej i zapewnienie wysokiej dostarczalności emaili.
 • Tworzenie responsywnych szablonów newsletterów z atrakcyjną i wartościową treścią.
 • Efektywne wykorzystanie baz zewnętrznych z zachowaniem zgodności z RODO.

Guerilla marketing (marketing partyzancki):

 • Kreatywne i niskobudżetowe strategie w celu zaskoczenia i zaangażowania klientów.
 • Wykorzystanie nietradycyjnych kanałów i interaktywności w celu budowania doświadczeń.

Optymalizacja Strony WWW

 • Zapewnienie łatwej nawigacji, szybkości ładowania oraz responsywności i mobilnej przyjazności strony.
 • Skuteczne wykorzystanie CTA i optymalizacja SEO.

Marketing Produktu

 • Profesjonalne zdjęcia produktów i przekonujące opisy.
 • Wykorzystanie wideo prezentacji i opinii klientów.
 • Intuicyjna prezentacja produktów na stronie.

Pamiętaj, że kluczem do sukcesu w e-commerce jest zrozumienie i zastosowanie tych strategii w sposób spójny i przemyślany, zawsze z naciskiem na dostarczanie wartości i budowanie relacji z klientami. Marketing ecommerce to ciągły proces uczenia się i adaptacji, który wymaga zarówno kreatywności, jak i analitycznego podejścia. Jeśli będziesz o tym pamiętał, sukces prędzej czy później przyjdzie.

Jeszcze jedna ważna rzecz na koniec. Nigdy nie ma gwarancji, że dany kanał marketingowy będzie odpowiedni dla Twojego biznesu. Powinieneś sprawdzić wszystkie, starając się wycisnąć z nich absolutne maksimum. Są jednak takie branże, produkty i usługi, w przypadku których nie sprawdzą się np. działania w mediach społecznościowych czy content marketingowe. Sprawdzaj, eksperymentuj, analizuj i wyciągaj wnioski. Inwestuj więcej tam, gdzie widzisz wyniki. Tam, gdzie ich nie widzisz, przykręcaj kurek z pieniędzmi.

Redakcja merytoryczna
Artur Dąbrowski
Artur Dąbrowski

Artykuły na bloga Animails pisze cały nasz zespół, ale to ja czuwam nad ich jakością i poprawnością - zarówno językową, jak i merytoryczną.

Jeśli masz jakiekolwiek zastrzeżenia bądź sugestie dotyczące naszej pracy, napisz do mnie na :)